Počteníčko - Velké himálajské dobrodružství

15. června 2008 v 18:16 | Hapla |  Počteníčko
Počteníčko
Velké himálajské dobrodružství - Maurice Herzog

Velké himálajské dobrodružství není jen historie osmitisícovek v kostce. Maurice Herzog, známý horolezec, vedoucí francouzské výpravy na Annapúrnu, vybral z obrovského množství himálajských příběhů ty nejzajímavější, nejpoutavější, ale i nejotřesnější. Vypráví o prvovýstupech a úspěšných expedicích stejně jako o tragédiích, nehodách a smůle.
Herzog nám ukazuje, co všechno stojí na pozadí úspěšného výstupu na horu - dlouholetá příprava, dobře spolupracující tým horolezců a Šarpů, složitá orgnizace, příznivé počasí, síla bojovat a vůle k přežití.
Všechno je rázem jiné. Během několika vteřin přecházejí z bezedné stěny na pohádkovou zasněženou planinu Stříbrného sedla. Všechno tady na Rakhiotu našim přátelům něco říká. Oba bratři jsou tu najednou a ze stejného důvodu dojati, aniž by si přitom vyměnili jedié slovo.
Kousek od místa, kde stojí, už stanuli Peter Aschenbrenner a Erwin Schneider. Když skloní zrak ke vzdálenému hřebenu Rakhiotu, vybaví se jim v paměti kalvárie Williho Merkla a Willa Welzenbacha, ktteří nakonec zmrzli ve sněhové bouři.
Před nimi se tyčí Nangáparvat.
Herzogovo vypravěčské umění spolu s jeho horolezeckými zkušenostmi dává dohromady zvláštní svědectví o dobývání hor. Svědectví bez hrdinské glorioly - příběhy o obyčejných lidech.
Lezce bude zajímat, že tahle knížka má 276 stránek, což přepočítáno na svemy je hezkých 40S do úkolu Četba :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama