Pod lupou - cizí jazyky

29. září 2009 v 20:51 | Hapla |  Nejnovější číslo!

Bariéry. Oddělují lidi od sebe, brání nám dostat se, kam chceme, komplikují život. Některé zřejmé, něktré nenápadné. Některé se dají překonat. Tak jdeme na to.


Velkou bariérou rozdělující svět jsou jazyky. Kdejaká zemička má svůj vlastní, a když více zemí používá jazyk stejný, pravděpodobně tam v minulosti byla nějaká vzájemná kolonizace, rvačky a tak. Co myslíš, není mírumilovnější cesta naučit se vedle svého ještě pár jazyků cizích?

Údaje o nejpoužívanějších jazycích světa se dost liší, ale vcelku se shodnou na tom, že nejrozšířenější jazyky jsou čínština, angličtina, španělština, arabština, hindština a ruština. (Vcelku pochopitelně jsou to kromě hindštiny i jednací jazyky OSN, ke kterým navíc patří francouzština.)

Pro nás vypadá nejreálněji a nejužitečněji učit se anglicky. Angličtina má kromě čínštiny nejvyšší počet rodilých mluvčích na Zemi a je to pravděpodobně nejrozšířenější cizí jazyk, který se lidé učí. Plus je považována za jeden z nejlehčích jazyků. Samořejmě si můžeš vybrat němčinu, protože se tak mluví za polovinou našich hranic, španělštinu, protože je klíčem k Latinské Americe, francouzštinu, protože je ušlechtilá, nebo latinu, protože tě to zajímá. Proč ne.
A jak s jazyky polezeme na vrcholy?
Je tu úkol V0201-6-D-(2) Cizí jazyk. Ten říká, že si máš to svého Time Manageru zapisovat slovíčka a ve volných chvílích si je opakovat. Za každé naučené slovíčko máš 1 svem, maximálně 100 S za měsíc. Tenhle systém se stal mojí účinnou zbraní v boji s němčinou a letos ho hodlám využít na latinu.
Až už trochu pokročíš, můžeš zkusit v cizím jazyce víc než jenom cvičení v učebnici. Třeba přečíst knížku. Pokud si ještě tolik nevěříš v angličtině, zkus se v knihovně podívat po knížkách nakladatelství Penguin Readers, které vydává "klasiku" přepsanou do jednoduššího jazyka, nebo po dvojjazyčných knížkách, kde je vlevo stránka anglicky (či jiným jazykem) a vpravo česky. Pokud si věříš, dej se do pravých cizích knížek - třeba Harryho Pottera v originále. (To je docela dobrý začátek, protože Rowlingová používá moderní angličtinu, se Shakespearem by to bylo těžší.) A to máme úkol V0310-6-D-(2) Četba v cizím jazyce. Za 100 stránek v cizím jazyce si připiš 50 S. (Ale pokud si náhodou vybereš dvojjazyčnou knížku, nezapomeň, že tam je cizího jazyka jenom půl!)
Jazyky si můžeš procvičit také třeba čtením novin - jsou dostupné na internetu - nebo prostě tím, že si budeš s kamarády povídat v cizím jazyce. To tě naučí jazyk používat a hlavně v něm myslet. Za to sice žádné svemy nejsou, ale věř mi, že se ti tyhle zkušenosti budou hodit. Vážně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama